10 روند آینده در اشیاء اینترنتی

بر کسی پوشیده نیست که اینترنت اشیاء (IoT)، قابلیت متحول ساختن زندگی ما، از کار تا سرگرمی و حمل و نقل دارد. به نظر می‌رسد کهIoT به تدریج با استقبال عمومی مواجه می‌شود و در همین راستا، روندهای کلیدی نیز رخ می‌نماید. در ادامه، به 10روند کلیدی در این حوزه از دید شرکت AppCarousel پرداخته شده است.

1. امنیت موضوع کلیدی است. با افزایش اتصال دستگاه‌ها، حفظ امنیت آنهاو همچنین شبکه‌ها و دیتایشان اهمیتت بسزایی برای شرکت‌ها در این صنعت خواهند داشت.

2. فروش پایان کار نیست. هر بخشی از IoT سعی دارد تا دستگاه‌های آن حوزه به بازار ارایه دهد، اما تولیدکنندگان بر خدماتی تمرکز می‌کنند که بتواند برای ارتقاء کسب و کارشان از آن دستگاه‌ها پشتیبانی کند. بدین منظور، اکوسیستم و پلتفرم خدماتی را ارایه می‌کنند که مزایایی فراتر از فروش دستگاه‌ها داشته باشد.

3. همه چیز به عنوان یک سرویس. شرکت AppCarousel معتقد است که دستگاه‌ها وسیله‌ای برای دستیابی به هدف است و در حقیقت نسبت به خدماتی که ارایه می‌دهند، اهمیت ثانویه دارد. یک شرکت سعی می‌کند راهی را برای هر بخشی از سخت‌افزار (خودروها، دستگاه‌های پوشیدنی و غیره) پیدا کند تا آن را به یک سرویس  تبدیل کند.

4. شرکت‌ها، توسعه‌دهندگان را ترغیب به استفاده از پلتفرم‌هایشان می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها سعی دارند تا  برای ترغیب توسعه‌دهندگان به استفاده از پلتفرم آنها، به رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) باز خود اشاره کردند.

5. IoT هنوز بازاری پراکنده و اختصاصی است. این ویژگی فرصتی را برای شرکت‌هایی مانند Kii، Xively، SeeControl و ThingWroxایجاد می‌نماید که در صدد اصلاح این وضعیت هستند.

6. شرکت‌های بسیار بزرگی هستند که در تمام بخش‌های IoT نقش دارند. بسیاری از شرکت‌ها در یکی از بخش‌های زیرمجموعه IoT، مانند خانه هوشمند یا خودروهای متصل تخصص دارند. اما برخی از شرکت‌های بزرگ (مانند اینتل، سامسونگ، GE، هانی ول و بوش) با داشتن منابع مالی، نیروی انسانی و سابقه زیاد تقریبا در تمام بخش‌های IoT دست دارند.

7. کمکهای مالی دولت صرف حمل و نقل هوشمند و شهرهای هوشمند می‌شود. این موضوع از پیچیده‌ترین مسائلی است که باید حل شود، اما بیشترین نفع را نیز برای عموم مردم دارد. بسیاری از دولت‌ها به منظور ایمن کردن آینده شرکت‌های فناوری در حوزه IoT این کار را انجام می‌دهند.

8. شرکت‌ها در حال ادغام‌ها شدن هستند. شرکت نوکیا، شرکت محصولات پوشیدنی Withings را خریده است. شرکت Armour نیز در حال خریدن چند شرکت است. شرکت Intel Wind River نیز شرکت Aruanga را خریده است. حتی شرکت AppDirect شرکتAppCarousel را خرید. و به نظر می‌رسد که خرید و ادغام شرکت‌ها در حوزه IoT همچنان تا پایان سال 2016 ادامه خواهد داشت.

9. شرکت‌های IoT جایی برای به نمایش گذاشتن محصولاتشان دارند. فروشگاه‌های فروش برنامه‌های کاربردی، بازارها و کاتالوگ‌ها بیشتر مورد توجه هستند و با افزایش تولید شرکت‌ها، دستگاه‌های بیشتری معرفی خواهد شد.

10. دیتا نقش اصلی را ایفا می‌کند. در حال حاضر، IoT دیتای عظیمی را تولید می‌کند، درنتیجه شرکت‌ها به فکر شیوه درآمدزایی از آن هستند.

در هر صورت، از خانه‌های هوشمند و خودروهای هوشمند تا ساختمان‌ها و حمل و نقل هوشمند، همه جوانب زندگی ما تحت تاثیر افزایش توانایی مشتریان، کسب و کارها، و دولت‌ها در متصل کردن و کنترل کردن هرآنچه در اطراف ما است قرار خواهد گرفت. برای مثال، آیینه‌های هوشمندی را تصور کنید که امکان پرو کردن دیجیتالی لباس‌ها را به شما می‌دهد. حسگرهای خط مونتاژ که حتی کمترین کاهش بهره‌وری را شناسایی می‌کنند و زمان تعمیر یا جایگزینی تجهیزات مهم را مشخص می‌کنند. این موضوع‌ها افسانه نیست بلکه این “انقلاب صنعتی آتی” است که تحقق آن نزدیک است.

ادمین سایت
در تاریخ 10 جولای 2019
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.